Jump to content

Boykot sonrası oyunun güncel durumu ile eleştirel yorum ve öneri.

Vyprex
 Share

Öncelikle selamlar geçtiğimiz günlerde bir boykot çalışması denendi ve başarısız oldu diyebiliriz fakat oyun yöneticilerine kendimizi duyurabildik. Oyun yöneticileri ekonomiyi sıfırdan tasarlayacaklarını söylediler ve 14 Haziran'a kadar beklememizi söylediler. Durum ciddiye binmeden önce bir açıklama yapmışlardı ve bize F2P tipi bir oyunun satış politikası ile ilgili bir kaç kıssadan hisse vermişlerdi. Gelen iki geliştirici yorumunu da baştan sona okudum ve ikisi ile ilgili de birkaç yorumum olacak.

İlk metin : https://warthunder.com/en/news/8260-how-progression-and-economy-is-built-in-f2p-games-and-war-thunder-in-particular-en

Bu oyun bir F2P oyun demişler fakat bu oyun gerçekten bir F2P mi? 

Hayır. Premiumsuz en yüksek seviyeye ulaşmak yaklaşık olarak bir asır alıyor. Premium araç ve hesapla bile çok uzun bir süre alırken bu oyunun F2P olduğunu söylemeleri ilginç. Bu oyun bana kalırsa Pay2Play yani bazı oyunlarda ki aylık abonelik üzerinden belli bir para ödediğinizde oynayabildiğiniz oyunlardan. Nedeni ise premium hesapsız para kazanamamayı geçtim para kaybediyoruz bu hiç adil değil. Bu politika da oyunu Pay2Play yapar.

Bundan sonra ki politika için bir oyuncu önerisi ; 

Bana kalırsa oyunun başlangıcında bir ülke seçelim ve oranın ilk üç seviyesine bize ücretsiz erişim versin. Yeni gelen oyuncu orada oyunu öğrensin ve mekaniklerine alışsın sonrasında Premium hesap almaya itsin ama bu demek değil ki premium hesapla şuan ki gibi halen zor grind mekaniklerine sahip olsun. Premium hesap + araca sahip olan oyuncu ağacı hızlıca kasabilmeli. Bu demek değil ki oyunu çok kolay yapsınlar fakat bir dengenin eskiden olduğu gibi geri gelmesini gerektiğini savunuyorum. Göze çok batmadan sürekli bir yüzdelik olarak ekonomiyi kıstılar en sonunda oyuncular isyan etti. Bu politika biraz daha göze batacak bir politika fakat benim demek istediğim oyunu oynayan oyuncular bir umutla premium hesap satın alıyorlar fakat hiç bir fark neredeyse yok sadece para kaybetmiyoruz. Premium hesap alan oyuncu ile oyunu F2P tipi oynayan oyuncunun arasında ciddi bir fark olması gerek eğer gerçekten mahrumiyetleri bu ise ilk yazdıkları metinde ki gibi.

Son duyuru : https://warthunder.com/en/news/8264-development-economy-revision-en

Son duyuruda oyun yöneticileri geri adım atacaklarını duyurmuşlar ve sizleri mahrum bıraktığımız için özür dileriz diyorlar kısaca fakat 26sında ki boykot başarısızlıkla sonuçlanınca belki 5 oranında gelecek olan ekonomik yükseltme artık 3 oranında gelecektir umarım bu tip bir olay yaşamayız ve umarım istediğimiz tipte bir ekonomi güncellemesi alırız. En azından f2p ve p2p tipi oynayan bir oyuncunun arasında bir fark olmuş olur ve p2p yapan oyuncu kendini enayi gibi hissetmez.

En son durum ile ilgili düşüncem :

Olumsuz Oyun yöneticileri ciddi bir kitlenin rahatsız olduğunu gördü ve belli bir oranda artış sağlayacaktır ve gelecek bir yıl içerisinde bunları göze batmadan kısıp ve bakın biz böyle size güncelleme yaptık bizlerden daha ne istiyorsunuz diyebilir.

Olumlu : B iraz olumlu düşünecek olursak artık yöneticiler oyuncuların geri dönüş raporlarına göre hareket eden bir firma olacak. Belki salyangoz cidden iyi bir varlığa dönüşebilir.

14 Haziran'a kadar bekleyip son durumu öğreneceğiz.

Bunlar benim şahsi önerilerim. Bana göre doğru olan diğer bir kişiye göre doğru olmayabilir veya bir kısmı doğru olmayabilir.

Eğer sizlerde fikirlerime katılıyorsanız desteklemeyi (Reputation) vermeyi unutmayın!

Okuduğunuz için teşekkürler!

İyi kasmalar! & İyi oyunlar!

18,300+ Cute Snail Stock Photos, Pictures & Royalty-Free Images - iStock |  Garden snail

• Like 1
  • Upvote 4
medal medal medal medal medal medal medal

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...